پنجشنبه ۱۶ فروردین ۰۳

سایت تخصصی طراحی سایت و برنامه نویسی

پیش نیاز برنامه نویسی اندروید

۱۷ بازديد

در همین ابتدای کار باید عنوان کرد که یکی از پیش‌نیازهای اصلی زبان برنامه نویسی اندروید این است که زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید و اجازه دهید یک مقدار رُک صحبت کنیم: یکی از راه‌های نوشتن‌های اپلیکیشن‌های اندروید این است که حتماً برنامه نویسی جاوا بلد باشید و در کل این مسیری است که باید بگذرانید.

اما یک نکته ی مهم را فراموش نکنید:

اگر نگران این هستید که برای یادگیری برنامه نویسی اندروید حتماً باید به صورت کامل و صد در صد به زبان برنامه نویسی جاوا مسلط باشید سخت در اشتباهید چرا که برای ساخت یک اپلیکیشن همین که به مفاهیم پایه‌ای برنامه نویسی جاوا آشنا باشید کافی است. پس این را فراموش نکنید که پیش نیاز زبان برنامه نویسی اندروید این است که حتماً اصول و مفاهیم پایه‌ای زبان برنامه نویسی جاوا را بلد باشید.

در کل اگر مایل به یادگیری برنامه نویسی اندروید هستید و از زبان برنامه نویسی جاوا هیچ اطلاعی ندارید قطعاً در ادامه راه به مشکل بر می‌خورید و این می‌تواند شمارو سرخورده و دلسرد کند پس حتماً به یادگیری این پیش نیاز اهمیت بدهید.

اگر بتوانید مفاهیم و اصول اولیه و پایه‌ای برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید هم اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهید آورد و هم اینکه کار ساخت اپلیکیشن خیلی خیلی راحت‌تر پیش خواهد رفت. شاید با نداشتن دانش جاوا بتوانید به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شوید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این امکان هم وجود دارد که روند طراحی یک اپلیکیشن به کندی پیش خواهد رفت و سرعت حرکت شما خیلی کمتر می‌شود.

اما اگر در همین مسیر که مفاهیم و اصول پایه‌ای زبان برنامه نویسی جاوا را فرا می‌گیرید بتوانید با زبان XML هم آشنا شوید به طور حتم وضعیت خیلی بهتری را برای ساخت اپلیکیشن خواهید داشت. باید عنوان کرد که XML یک زبان نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر است که به وسیله آن به راحتی می‌توانید اجزاء (UI رابط کاربری) برنامه و اپلکیشن اندروید خودتان را طراحی کنید.

تا به اینجا به این موارد اشاره کردیم که پیش‌نیازهای زبان برنامه نویسی اندروید شامل چه مواردی هست و به این نکته اشاره کردیم که حتماً باید زبان برنامه نویسی جاوا حتی اگر به صورت پایه‌ای هست را فرا بگیرید تا در ادامه مسیر به مشکل بر نخورید.

برنامه نویسی اندروید را از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که برای یادگیری و آشنایی با برنامه نویسی اندروید قدم بردارید اما نمی‌دانید که باید از کجا شروع به کار کنید، در ادامه این مقاله می‌توان به برخی نکات اساسی برای شروع این برنامه نویسی و ساخت اپلیکیشن اشاره کرد تا بهتر بتوانید توانایی‌ها و مهارت‌های خودتان را در این مسیر ارتقاء ببخشید.

نکته اول: پیدا کردن مهارت و یادگیری زبان‌های برنامه نویسی مورد نیاز

در ایجاد کردن و ساختن یک برنامه و اپلیکیشن مخصوص اندروید به دو مهارت و توانایی و زبان برنامه نویسی وابسته است: اندروید و زبان برنامه نویسی جاوا. زبان برنامه نویسی جاوا در اصل زبانی است که در اندروید برای ساخت اپلیکیشن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در قسمت اندروید موارد دیگر عرض اندام می‌کند که شامل یادگیری مفاهیم و مبانی اندروید، یادگیری زبان برنامه نویسی XML برای طراحی برنامه و اپلکیشن و استفاده از مفاهیم و مبانی برنامه نویسی جاوا است.

زمانی که زبان برنامه نویسی XML و جاوا را فرا گرفتید به این نیاز دارید که بتوانید نحوه ارتباط این دو زبان را به وسیله قواعد اندروید یاد بگیرید. شاید تصور کنید که یادگیری زبان XML خیلی سخت و دشوار باشد اما باید عنوان کنیم که یادگیری این زبان بسیار ساده و راحت است و پیشنهاد می‌کنیم که حتماً در حین ساخت اپلیکیشن این زبان را یاد بگیرید.

نکته دوم: برای شروع به یادگیری برنامه نویسی اندروید چه کاری باید انجام داد؟

اولین قدم برای یادگیری زبان برنامه نویسی اندروید این است که زبان برنامه نویسی جاوا را یاد بگیرید چرا که در این بین، راه میان بری وجود ندارد و شاید این تنها راه حل شما برای ساخت اپلیکیشن باشد.

دو برنامه‌ای که از آن اسم بردیم به نام‌های اکلیپس و اندروید استودیو هر دو محیط‌هایی برای توسعه یکپارچه هستند و در حال حاضر این دو برنامه از بهترین‌ها به شمار می‌روند و برای نوشتن برنامه‌های جاوا پیشنهاد نمی کنیم که از برنامه‌های دیگر استفاده کنید به خاطر اینکه IDE‌هایی که در این دو برنامه وجود دارد فقط با یک کلیک ساده برنامه شما را کامپایل یا به اصطلاح کدها را به فایل‌های اجرایی تبدیل می‌کنند و این در صورتی است که در برنامه‌های دیگر هم باید یک کد برای اجرا نوشته شود و هم یک کد برای کامپایل.

نکته سوم: مدت زمانی که طول می‌کشد تا به یک برنامه نویس اندروید تبدیل شوید

اگر قصدتان این است که به صورت حرفه‌ای به یک برنامه نویس تبدیل شوید باید حداقل دو ماه و روزی 4 ساعت وقت برای مطالعه و تمرین صرف کنید و هر روز به دنبال یادگیری باشید. شاید در اوایل کار به خاطر اینکه مبتدی هستید درک و فهم حل مشکلات به وجود آمده حتی اگر یک مشکل کوچک مثل ذخیره کردن داده، خیلی سخت و دشوار باشد اما به مرور زمان این مورد هم حل خواهد شد و به یک برنامه نویس حرفه‌ای اندروید تبدیل خواهید شد که درآمد زیادی را نصیب خودتان خواهید کرد.

نکته چهارم: به دست آوردن بهترین منبع و مرجع برای پاسخگویی به سوالات پیش آمده

قطعاً اگر در برنامه نویسی، مبتدی و حتی حرفه‌ای هم باشید سوالات زیادی پیش روی شما خواهد بود که برای حل کردن این سوالات می‌توانید دست به دامن گوگل شوید که یکی از منابع بزرگ و عظیم از حل مشکلات و پاسخگویی به مشکلات است. اگر به دنبال بهترین پاسخ‌ها و حل مشکلات در مورد اندروید هستید می‌توانید به سایت استک اورفلو (Stackoverflow) بروید و اگر باز هم نتیجه دلخواهی که مد نظرتان هست را به دست نیاوردید می‌توانید از سایت ردیت (Reddit) استفاده کنید.

تاكنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.